Στο πλαίσιο της δράσης «Από το Γυμνάσιο στο Λύκειο: Ερευνώ, πληροφορούμαι, καταστρώνω το σχέδιο επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας» στις 17 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών /τριών της Γ’ Γυμνασίου στη CBLPATRAS(Chemical and Biopharmaceutical Laboratories), η οποία βρίσκεται στη ΒΙΠΕ Πατρών. Οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να ξεναγηθούν σε ορισμένους από τους χώρους των εργαστηρίων, να δουν από κοντά υπερσύγχρονα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή δραστικών συστατικών φαρμάκων και να μάθουν από ειδικούς για τη διαδρομή της παρασκευής φαρμάκων καθώς και τα επαγγέλματα που εμπλέκονται στη συγκεκριμένη διαδικασία. Η επίσκεψη σε έναν χώρο που συντελείται ένα τόσο σπουδαίο έργο το οποίο συμβάλλει στην διαφύλαξη της ανθρώπινης ζωής εντυπωσίασε τους μαθητές/τριες. Θεωρήθηκε από αυτούς εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εμπειρία και αναγνώρισαν ότι τους πρόσφερε εικόνες, πληροφορίες και γενικότερα ερεθίσματα πολύτιμα για τις μελλοντικές επαγγελματικές επιλογέςτους.

Η φιλοξενία που προσφέρθηκε σε εκπαιδευτικούς και μαθητές ήταν εξαιρετική. Αξιομνημόνευτη η ευγένεια  όλων των ατόμων που η ομάδα μας  ήρθε σε επικοινωνία. Τέλος θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθεί το πλουσιοπάροχο κέρασμα που προσφέρθηκε, το οποίο ολοκλήρωσε με τον πιο ικανοποιητικό τρόπο την εξαιρετική φιλοξενία των ανθρώπων της CBLPatras, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά!